Constellation Schools Home Page
 
click for larger image
Student Achievement
Student achievement is a top priority at Constellation Schools.
We believe that all students can succeed and we strive to provide the rich learning environment they need.
Student achievement highlights are found by selecting a school from the HOME menu above,
then clicking Student Achievement in the menu at left to access highlights for that school.
Individual school report cards can also be viewed from the Student Achievement page for each school
or at the Ohio Department of Education website: Northeast Ohio Report Card Search.
 
At Left:
Elyria Community Elementary Principal Tracey Frierson and Constellation Board Chairman,
Rick Lukich receive the Excellent rating for 2009-2010.


2013/2014 All Constellation Schools Science Fair
6th Grade
1st Place:     Andrew DiAngelo       Constellation Schools: Parma Community Middle
2nd Place:    James Greathouse     Constellation Schools: Westside Community School of the Arts
3rd Place:     Skipper Rankin           Constellation Schools: Old Brooklyn Community Middle
 
7th Grade
1st Place:     Kyle Pekar                Constellation Schools: Parma Community Middle
2nd Place:    Alex Vrabel               Constellation Schools: Westpark Community Middle
3rd Place:     Elianis Osorio            Constellation Schools: Lorain Community Middle
 
8th Grade
1st Place:     Rachel Johanek        Constellation Schools: Old Brooklyn Community Middle
2nd Place:    Maggie Barrett         Constellation Schools: Westpark Community Middle
3rd Place:     Angelia Johnson       Constellation Schools: Westside Community School of the Arts
 
Overall Constellation Schools Science Fair Winner:
Rachel Johanek:  Constellation Schools: Old Brooklyn Community Middle
Her project title was: Perpetual Motion Machines: Future Energy Source

 


5th Annual Constellation Schools Spelling Bee Winners
Grade 3
third place- Raul Lozada, Constellation Schools: Stockyard Elementary
second place- Kate Milewski, Constellation Schools: Parma Community
first place- Blake Jarvis, Constellation Schools: Elyria Community

Grade 4
third place- Subramanian Kasi, Constellation Schools: Old Brooklyn Elementary
second place- Ahmed Mohamed, Constellation Schools: Parma Community
first place- Morgan Jenkins, Constellation Schools: Westpark Elementary

Grade 5
third place- Jessenia Cedeno, Constellation Schools: Stockyard Elementary
second place- Nathan Lazich, Constellation Schools: Parma Community
first place- Zarria Todd, Constellation Schools: Elyria Community

Grade 6
third place- Jackson Denunzio, Constellation Schools: Westpark Middle
second place- Haley Tome, Constellation Schools: Old Brooklyn Middle
first place- Darrian Slate, Constellation Schools: Puritas Middle

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

Constellation Schools 2013 Art Show
 
Best In Show School
Kindergarten:  Audrianna Lamar, Constellation Schools: Eastside Arts Academy
1st Grade: Jayden Colon, Constellation Schools:Westside Community School of the Arts
2nd Grade: Andrea Villanueva, Constellation Schools:Eastside Arts Academy
3rd Grade: Caryanna Harris, Constellation Schools:Westside Community School of the Arts
4th Grade: Tyara Wilmink, Westside Community School of the Arts
 
Middle School Best In Show 3 D
1st Place: Julia Trotter (grade 8), Constellation Schools: Westside Community School of the Arts
2nd Place: Sarah Batista (grade 5), Constellation Schools: Westside Community School of the Arts
3rd Place: Madeline Mekkelsen (grade 6), Constellation Schools: Westside Community School of the Arts
 
Middle School Best In Show 2 D
1st Place: Eliana Fitzpatrick (grade 5), Constellation Schools: Westside Community School of the Arts
2nd Place: Angellina Irizarry (grade 7), Constellation Schools: Westside Community School of the Arts
3rd Place: Caresse Savage (grade 8), Constellation Schools: Westside Community School of the Arts
 
Best in Show High School 3D
1st Place: Anthony Condrich, Constellation Schools: Parma Community High
2nd Place: Samantha Somodji, Constellation Schools: Parma Community High
3rd Place: Kayla McCullough, Constellation Schools: Parma Community High
 
Best in Show High School 2D
1st Place: Jessica Dunlap, Constellation Schools: Parma Community High
2nd Place: Desiree Lantz. Constellation Schools: Parma Community High
3rd Place: Olivia Keserich, Constellation Schools: Parma Community High
 
Overall Best in Show High School
Alysha Mueller, Constellation Schools: Parma Community High
 

 
2013 CONSEF Science Fair
It is amazing how well we did as a "district" we took 1/5 of the best in show awards!
Once again congrats to all!
Lorain Community Middle Angel L. Beauchamp Bronze Material Science
Madison Community Elementary Arianna Soldan Gold Chemistry
Madison Community Elementary Daisy Feliciano Gold Physics
Madison Community Elementary Juliuana Roman Best of the Category Mathematics
Old Brooklyn Community Anya Hardin Bronze Health
Old Brooklyn Community Jarrett Vah Bronze Physics
Old Brooklyn Community Jocelyn Perkins Gold Chemistry
Old Brooklyn Community Katie Pellegrino Silver Chemistry
Old Brooklyn Community Lara Pagendarm-Winter Silver Chemistry
Old Brooklyn Community Larry Pompeo Bronze Chemistry
Old Brooklyn Community Myranda Farrier Honorable Mention Electronics/Engineering
Old Brooklyn Community Rachel Johanek Gold Health
Old Brooklyn Community Sarah Trigg Bronze Chemistry
Parma Community High Jessica Billick Gold Physics
Parma Community Middle Alexander Sukennyk Silver Physics
Parma Community Middle Alexandra Lutzo Best of the Category Earth & Space Sciences
Parma Community Middle Alexis Weekley Silver Environmental Science
Parma Community Middle Amy Sivertson Gold Physics
Parma Community Middle Bayley Miozzi Best of the Category Behavioral Science
Parma Community Middle Catalina Crespo Gold Behavioral Science
Parma Community Middle Dominic Ambler Bronze Behavioral Science
Parma Community Middle Kaitlyn Diangelo Gold Behavioral Science
Parma Community Middle Kathryn Ocilka Silver Behavioral Science
Parma Community Middle Maddison Thompson Bronze Chemistry
Parma Community Middle Madeline Vales Bronze Health
Puritas Community Abby Falasco Gold Behavioral Science
Puritas Community Ashanti Black Gold Behavioral Science
Puritas Community Catherine Juby Gold Botany
Puritas Community Claire Falasco Bronze Behavioral Science
Puritas Community Emily Loy Bronze Behavioral Science
Puritas Community Kristen Oestreich Honorable Mention Chemistry
Puritas Community Mark Goeser Silver Chemistry
Puritas Community Tyler Crow Gold Chemistry
Stokeyard Community Jonathan Guilamo Honorable Mention Electronics/Engineering
Stokeyard Community Lyth Ewais Bronze Physics
West Park Community Middle Annie Wolodzko Silver Environmental Science
West Park Community Middle Daniel Cina Gold Behavioral Science
West Park Community Middle Maggie Barrett Gold Biochemistry
West Park Community Middle Maggie Kundla Bronze Behavioral Science
Westside School of the Arts Adele Begue Silver Chemistry
Westside School of the Arts Kandace Cole Silver Health
Westside School of the Arts Noah Ropdriguez Silver Material Science
Westside School of the Arts Sereniti Wakut Silver Chemistry


4th Annual Constellation Schools Spelling Bee Winners
3rd Grade
1st Place: Spencer W. from Consterllation Schools: Old Brooklyn Community Elementary
2nd Place: Zyah J. from Constellation Schools: Elyria Community
3rd Place: Alexis N. from Constellation Schools: Westside Community School of the Arts
4th Grade
1st Place: Blake J. from Constellation Schools: Madison Community Elementary
2nd Place: Isabella D. from Constellation Schools: Parma Community Elementary
3rd Place: Hannah M. from Constellation Schools: Old Brooklyn Community Elementary
5th Grade
1st Place: Daniel O. from Constellation Schools: Parma Community
2nd Place: Aviana T. from Constellation Schools: Westpark Community Middle
3rd Place: Nour E. from Constellation Schools: Stockyard Community Elementary
6th Grade
1st Place: Elijah W. from Constellation Schools: Old Brooklyn Community Middle
2nd Place: Elianis O. from Constellation Lorain Community Middle
3rd Place: Aries F. from Constellation Schools: Puritas Community Middle
 
 

This past Saturday, March 3, 2012- 45 of Constellation Schools students participated in the Concept Schools Science Fair at Cleveland State University. The winners are listed as either Gold / Silver / Bronze (1st,2nd,3rd) as well as 3 students who received Honorable Mention. First, congratulations to all 45 who participated and congratulations to the teachers who worked with each of these students. What a wonderful day it was for Constellation Schools.
 
38 Students received awards and they are as follows:
Elyria: Silver Award: Karina H.
Parma: Gold Award: Bayley M., Cat C., Jonaye F., and Kaitlyn D. (Kaitlyn also won best in category)
Parma: Silver Award: Jacob F., Tyler E.
Parma: Bronze Award: Alex C.
Puritas: Gold Award: Abigail F., Ashanti B., Melissa C., Annie B. Mark G. and Walker M.
Puritas: Silver Award: Jessica B.
Puritas: Bronze Award: Emily J., Claire F., Hannah B., Daniel C., Ashlee S., Gabrie D.
Puritas: Honorable Mention: April P.
Old Brooklyn: Gold Award: Lara P.
Old Brooklyn: Silver Award: Rachel J., Robert P., Louis V., Hannah M., Katie P.
Old Brooklyn: Honorable Mention: Jocelyn P.
Stockyard: Honorable Mention: Damian J.
Westpark: Silver Award: Maggie B., Jerad L.
Westside Arts: Silver Award: ShyAnn O., Miles D., Gabriel R., Kandace C.
Westside Arts: Bronze Award: Sereniti W., Julia T.
 
Once again congratulations!

4th Annual Constellation Schools Science Fair Winners
 
Sixth Grade
1st Place: Rachel J. from Constellation Schools: Old Brooklyn Community Middle
2nd Place: Jerad L. from Constellation Schools: Westpark Community Middle
3rd Place: Jocelyn P. from Constellation Schools: Old Brooklyn Community Middle
Seventh Grade
1st Place: Katie P. from Constellation Schools: Old Brooklyn Community Middle
2nd Place: Mark G. from Constellation Schools: Puritas Community Middle
3rd Place: Joseph V. from Constellation Schools: Lorain Community Middle
Eighth Grade
1st Place: Jessica B. from Constellation Schools: Puritas Community Middle
2nd Place: Larry J. from Constellation Schools: Westpark Community Middle
3rd Place: Jacob F. from Constellation Schools: Parma Community
Overall Best in Show
Jessica B. from Constellation Schools: Puritas Community Middle

3rd Annual Constellation Schools Spelling Bee Winners
3rd Grade
1st Place: Yousef K. from Constellation Schools: Stockyard Community Elementary
2nd Place: Tatiana M. from Constellation Schools: Mansfield Community Elementary
3rd Place: Hannah D. from Constellation Schools: Parma Community
4th Grade
1st Place: Aviana T. from Constellation Schools: Westpark Community Elementary
2nd Place: Trekwan H. from Constellation Schools: Madison Community Elementary
3rd Place: Brandon S. from Constellation Schools: Parma Community
5th Grade
1st Place: Maya R. from Constellation Schools: Lorain Community Middle
2nd Place: Diana P. from Constellation Schools: Parma Community
3rd Place: Ali K. from Constellation Schools: Stockyard Community Elementary
6th Grade
1st Place: Jourdan B. from Constellation Schools: Elyria Community
2nd Place: Rachel J. from Constellation Schools: Old Brooklyn Community Middle
3rd Place: Huda M. from Constellation Schools: Stockyard Community Elementary


2nd Annual Constellation Schools Spelling Bee Winners
3rd Grade
1st Place: Daniel O. from Constellation Schools: Parma Community Elementary
2nd Place: Waldemar I. from Constellation Schools: Westside Community School of the Arts
3rd Place: Kimberly M. from Constellation Schools: Lorain Community Elementary
4th Grade
1st Place: Eric B. from Constellation Schools: Westpark Community Elementary
2nd Place: Amy S. from Constellation Schools: Parma Community Middle
3rd Place: Jalen I. from Constellation Schools: Puritas Community Elementary
5th Grade
1st Place: Jacob M. from Constellation Schools: Stockyard Community Elementary
2nd Place: Ryan F. from Constellation Schools: Puritas Community Middle
3rd Place: Aja C. from Constellation Schools: Lorain Community Middle
6th Grade
1st Place: Tyler P. from Constellation Schools: Old Brooklyn Community Middle
2nd Place: Deztini J. from Constellation Schools: Lorain Community Middle
3rd Place: David B. from Constellation Schools: Stockyard Community Elementary

2nd Annual Constellation Schools Science Fair Winners
6th Grade
1st Place: Hannah S. from Constellation Schools: Parma Community
2nd Place: Samual R. from Constellation Schools: Parma Community
3rd Place: Mark G. from Constellation Schools: Puritas Community Middle
7th Grade
1st Place: Jessica B. from Constellation Schools: Puritas Community Middle
2nd Place: Larry J. from Constellation Schools: Westpark Community Middle
3rd Place: Zachary P. from Constellation Schools: Parma Community
8th Grade
1st Place: Nazar P. from Constellation Schools: Parma Community
2nd Place: William S. from Constellation Schools: Madison Community Elementary
3rd Place: Sarah J. from Constellation Schools: Old Brooklyn Community Elementary
Overall Winner
Jessica B. from Constellation Schools: Puritas Community Middle

 






:: back to previous page ::